Tegnap az Indexen megjelent egy szép hosszú cikk arról, hogy a fűtési szezonban mi minden kell figyelni.
A probléma csak az , hogy az írás alapján a fűtés = gázfűtés. Márpedig ez egyáltalán nem így van. Végigolvasva a cikket elépg sok mindent találtunk ami egy elektromos fűtésnél nem kell, vagy nem jelent veszélyt. Na, nézzük, hogy melyek ezek:
Még épp csak most ér véget a nyár, hát ki gondol ilyenkor a fűtésre? Éppen az a gond, hogy nagyon kevesen, ezért nehéz ősszel gázszerelőt találni. Gyakran csak akkor foglalkozunk a fűtéssel, ha már használni akarjuk, pedig ha ilyenkor derül ki, hogy valami gubanc van, könnyen meleg nélkül maradhatunk, amikor beüt a fűtési szezon. Összeszedtük a legfontosabb kazán- és konvenktorügyi tudnivalókat, hogy se fáznia, se szentségelnie ne kelljen. Tényleg, szén-monoxid-riasztója van?
Így indít a cikk…
Itt már rögtön megjegyeznénk, hogy SE SZERELŐ, SE SZÉN-MONOXID-RIASZTÓRA NINCS SZÜKSÉG az elektromos fűtésnél.
Mikor kell felülvizsgálni?
Mivel a gáztüzelésű fűtési rendszer veszélyes üzemnek számít, a hatályos jogszabály szerint tízévente kötelező a műszaki-biztonsági felülvizsgálata.
Ilyen például nincs az elektromos paneleknél.
“Magyarország bő négymillió háztartásában mindennel együtt 3,5 millió gáztüzelő berendezés üzemel, míg a nyilvántartásban körülbelül 12-13 ezer arcképes igazolvánnyal rendelkező szakember szerepel.”
Ebből könnyű belátni, hogy vagy nem érnek oda mindenhova, vagy nagyon sűrűvé válhat a program, ha rövid idő alatt kell mindent átnézni
– mondta az Indexnek Versits Tamás, a Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesületének elnöke.
Az elég kedvromboló lehet, ha egy hetet kell várni egy szerelőre… 🙁
Milyen gyakran érdemes karbantartani?
Versits Tamás szerint általánosságban kijelenthető, hogy
egy háztartási gázberendezést évi egyszer kell karbantartani.
Mire érdemes odafigyelni a fűtésnél?
Régen azért nem foglalkoztunk ezzel, mert kevésbé zártak jól az ablakok, de az energiahatékonyság és a hőszigetelés miatt ma már az egész házat becsomagoljuk, a természetes légcsere ezért már szinte egyáltalán nem biztosított. Ilyenkor a kéményes készülékek elkezdenek máshonnan levegőt venni: nem kifelé megy az égéstermékük, hanem a kéményből szeretne levegőt venni, mert ott van összeköttetésben a légtérrel, az ellenállás-különbségek ott fognak kiegyenlítődni, és az égéstermék visszaáramlik a helyiségbe.
Igen a jó szigetelés veszélyt is jelenthet, ami az elektromos fűtésnél NEM KOCKÁZAT.
Mikor fontos a szén-monoxid-riasztó?
A piac már évek óta a zárt égésterű készülékek irányába tolódott el, 2015 óta kéményes készüléket már nem is lehet forgalomba hozni. Ettől függetlenül viszont rengeteg a már használatban lévő készülék.
A riasztó jó szolgálatot tehet, de azért nem érdemes vakon bízni benne.
Ha valaki abban bízik, hogy a szén-monoxid-riasztó minden körülmények között megvédi a mérgezéstől, az hamis biztonságérzetet teremt
– figyelmeztet Versits, hiszen ezek a berendezések is műszaki készülékek, megfelelően kalibrálni kell őket, figyelni, hogy tényleg működnek, a szenzoruk is elállítódhat, elhasználódhat.
Ez, így, nem mindenkit nyugtat meg. :-/
A teljes cikk elérhető: http://index.hu/tech/2017/08/29/futes_kazan_konvektor_szen-monoxid_gazmergezes/
Amikor a fűtésünket tervezzük érdemes több szempontot is figyelembe venni.
A biztonság tekintetében az elektromos fűtés biztos pont.
Árak érdekelnének! Összehasonlítással egy siesta gázkályhára
Kedves Mischinger István!
Köszönjük hozzászólását.
Áraink nyilvánosak, megtalálja őket itt: https://nordart.hu/arlistak/